• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Espiye/Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE-Kurugeriş KÖyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Espiye ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • ESPİYE Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • GİRESUN-Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
  • Espiye Kurugeriş Köyü
  • Kurugeriş ve Çevresinin Sesi
Üyelik Girişi
Takvim
Saat
Recep ŞAHAN
kurugeris@hotmail.com
İYİ-KÖTÜ-ÇİRKİN
18/03/2020

Bir süredir dünya gündeminin ilk sıralarında “Koronavirüs” yer alıyor.  Koronavirüs’ün anavatanı Çin. Daha sonra dünya çapında yayıldı. “Acaba ülkemizde de vaka olur mu?” sorusu hep gündemdeydi. Devletimiz daha baştan işi sıkı tuttu ve gerekli tedbirleri aldı. “Bilim kurulu” oluşturulup çalışmalarına başladı. Daha ilk günlerden Çin’deki vatandaşlarımız özel donanımlı uçakla Türkiye’ye getirildi. Sınırlarımızda tedbirler alındı. Her an ülkemize de bulaşacakmış gibi hazırlıklı olduk. Sonunda beklenen oldu ve ülkemizde de ilk vaka görüldü. Enteresandır ilk vaka virüsün dünyaya yayıldığı doğudan değil, batıdan bize geldi.

Bu ilk vakayla birlikte ülke gündemi “Koronavirüs” oldu. Devletimiz zaten hazırlıklıydı. Birçok bölgede bunun için özel laboratuvarlar kurulmuştu zaten. Bundan sonra süreci daha iyi yönetmek için bir takım tedbirler alındı. Mesela okullar/Kur’an Kursları tatil edildi. Tüm maçlar seyircisiz oynanacak. Tüm toplantı, seminer, kongre, kutlama programı ve benzeri etkinlikler  iptal edildi veya ertelendi. Cami, okul ve Kur’an Kursları dezenfekte edildi/ediliyor. Camilerdeki teşbihler toplatıldı. Bazı Avrupa ülkelerine uçuşlar durduruldu…vs. Bütün bunlar İYİ.

Ancak özellikle ilk vakanın görülmesiyle birlikte virüsten çok bir panik havası oluştu ülkemde. Şaşırmadım desem yalan olur. Bir anda market raflarının boşaldığına dair görüntüler yansıdı ekranlara. “Ne oluyoruz?” dedim kendi kendime. “Savaş çıktı,  devletimiz seferberlik  ilan etti de haberimiz mi yok!” diye düşündük. Bu yakışmadı bize.

Yahu altı üstü makarna. Kadın bir anda 10-15 paket makarna doldurmuş sepete. Hele şu “kolonya” olayı bir fecaat. Şimdi karaborsada. Fiyatlar uçmuş. Herkes şikayetçi tabi. Bizce asıl suçlu Koronavirüs falan değil tüketicidir. Neden mi? Çünkü piyasa normal seyrinde gitse sıkıntı olmayacak. Bir anda ihtiyaç olmadığı halde gereksiz ve anlamsız bir panik ile bir ürüne saldırırsan o ürüne olan talep artmış olur. Talep arzdan fazla olunca da fiyatlar uçar.

Bu noktada şunu net olarak söyleyelim. Piyasada tüketicinin en büyük gücü “TÜKETMEMEK”tir. Yani haddinden fazla tüketmemektir. Bakınız 2 liralık maske kaç liraya satılıyor. Hâlbuki herkesin takması gerekmediğini uzmanlar söylüyor. Tamam tedbirler güzel, tedbir olmalı. Ancak abartmadan, işin suyu çıkarılmadan hayatı zehir etmeden olmalı.

Diğer taraftan piyasada bir de FIRSATÇILAR var. İktisat ahlakı kalmamış, din-iman yoksunu insafsızlar var maalesef. Tüketicilerin zaafından faydalanan bu asalakları kanunla durdurmak da bir noktaya kadar. Bu tür  yaratıklar kalpte Allah korkusu olmadığından her tür kötülüğü yapabilirler. Çok kazanmak hırsıyla piyasayı allak bullak ederler. Geçtiğimiz senelerde soğan-patates de de benzer durumlar olmuştu. Bunlar KÖTÜ.

Bir de gerek içte gerek dışta vatan-millet düşmanları var. Bunlar suret-i haktan görünüp hak-hukuk, adalet, demokrasi, özgürlük gibi kulağa hoş gelen kavramların arkasından millete ateş ederler. Bu tipler her zaman pusudadırlar. Tek beslendikleri şey “felaket”. Koronavirüs Türkiye’ye de sıçrasın diye ellerini ovuşturarak beklediler. Ülkemize gelmeden evvel felaket tellallığı yaptılar. Neymiş Türkiye’de de görülmüş ama devlet gizliyormuş. Sosyal medyada da halkı korku ve paniğe sevk etmek için bir takım yalan haberler dolaşıma sokuldu. Ne idüğü belirsiz bir takım ses kayıtları dolaşıp durdu. Güya vaka sayısı çok fazlaymış da gizleniyormuş. Bunu, 33 Mehmetçiğimizin (27 Şubat’ta Regaib Kandilinde) İdlib’te şehid düştüğü geceden itibaren de gördük. Güya şehit sayısı çok daha fazlaymış da devlet gizliyormuş! Devlet bilmiyor bunlar biliyor. Ukalâ yaratıklar!

Diğer taraftan gerek iç basında gerek dış basında bu konuda bir takım algı kokan haberler yayınlandı. NYT, CNN ve BBC gibi koca koca yayın kuruluşları rezil olacaklarını bile bile kamuoyunda Türkiye aleyhinde algı oluşturmaya yönelik bir takım haberlere imza attılar. The New York Times “ABD’den Avrupa’ya seyahat yasağı” haberinin görselinde Türkiye’den bir cami kullanmış. Üstelik uçuş yasağı listesinde Türkiye yok. Yani haberin Türkiye ile alakası yok. Haberin içinde tek kelime “Türkiye” geçmiyor.

İç basında da sırf haber iki fazla tık alsın diye bir takım yanıltıcı haberler yapılıyor maalesef. Mesela İtalya’daki Koronavirüs salgını ile alakalı çarpıcı bir başlık atılıyor. Ama başlıkta İtalya yok. Yine bir gazetemizin Belçika’da bir metroda yaşanan olayı veriş tarzı tartışıldı. Her iki haberde de olay Türkiye’deymiş gibi algılanıyor. Çünkü başlıkta o ülke adı geçmiyor. Okuyucu haberi görünce haliyle irkiliyor. Bunlar da ÇİRKİN.

Olayın özeti şu : Dünyayı saran bu virüs illeti hususunda ülke olarak zamanında tedbirleri aldık. Her şey kontrol altında. Bize düşen ise paniğe kapılmadan sükûnetle, dedikodulara kulak asmadan, yetkililerin açıklamaları doğrultusunda hareket etmek ve günlük hayatımızda hijyene azami dikkat etmek.  Tabiki Rabbimize yönelerek tüm bela ve musibetlerden vatanımızı ve milletimizi koruması için dua etmek. Tedbir bizden takdir Allah’tan. 15.03.202018 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İMAMLAR VE DOKTORLAR - 31/03/2020
Millet Koronavirüs ile savaşırken şu malum “hastalıklı kafa” yine ortalığı bulandırdı. Neymiş 150 bin imam bir doktor etmezmiş! İmamlar ile doktorları kıyas etmek ne kadar doğru dersiniz?
CORONA MI SİGARA MI? - 04/03/2020
Bugünlerde gündem “coronavirüs”. Dünyada hızla yayılan ve ilk çıktığı Çin’de 2500 kişinin ölümüne sebep olan ölümcül bir virüsten bahsediyoruz.
NAMAZ EĞİTİMİ - 19/02/2020
Hayatımız ezanla başlar namazla biter. Doğduğumuzda ilk duyduğumuz “Allâhü Ekber” sözüdür.
MUSİBETLERİ NASIL OKUMAK LAZIM? - 05/02/2020
Dünya insan için bir imtihan yeridir. Dünya denen şu hanede iyi veya kötü denebilecek çeşitli olaylarla karşılaşırız. Nimetle de karşılaşabiliriz musibetle de.
İSLAM SOSYAL HAYATTA GÖRÜNÜR OLMASIN ÖYLE Mİ? - 25/01/2020
Geçenlerde sosyal medyada bir gazetecinin paylaşımına denk geldim. İş bu zat bir İmam-Hatip Lisesinin bahçe duvarına yazılı ayet mealinden rahatsız olmuş. “Bu işler böyle kolay mı oluyor?” diye de soruyor arkadaş. Ne sakıncası varsa!?
YAŞAYAN ÖLÜ OLMAK - 07/01/2020
Ölüler iki kısma ayrılır. Yaşayan ölüler ve yaşamayan ölüler. Yaşamayan ölüler bildiğimiz ölülerdir.
NOEL BABA BİZİM BABAMIZ DEĞİLDİR - 25/12/2019
Kızımın öğretmeni ev ödevi olarak kış mevsimi ile alakalı bir resim yapmalarını istemişti. Kızım da resmi evde yapmış okula götürmeden evvel bana göstermiş ve beğenip beğenmediğimi sormuştu.
DİN İLE DOLANDIRICILIK - 10/12/2019
Temelde iki tür dolandırıcılık vardır. 1-Mâlî dolandırıcılık, 2-Dînî dolandırıcılık.
ROL MODELİNİZ KİM? - 16/11/2019
Din insanın yaratılışı ile yaşıttır. Allah insanı yaratmış ama başıboş bırakmamıştır.(Kıyame 36) Zaten insanın yaratılış gayesi yaratıcısını tanımak ve ona kulluk etmektir.(Zariyat 56)Yani insan yemek, içmek ve boşaltmak üzere yaratılmamıştır. Bunlar
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret189956
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar6.68576.7124
Euro7.22287.2518
Kurugeriş'te Hava
SOSYAL MEDYA